logo
oddelovac

Přeexpozice a podexpozice nebo-li přepaly a podpaly

Co to znamená, když je fotografie přeexponovaná nebo podexponovaná

Přeexponovaný nebo-li přepálený snímek. Jak už název naznačuje, jde o snímek se světlými místy tzv. přepaly. Naopak podexponovaný snímek se vyznačuje převážně tmavými místy tzv. podpaly. Tyto vady se často vyskytují u fotografií, kde je prudký přechod světlo-stín (např.: fotografování proti slunci – buďto máte bílou oblohu nebo černý objekt. Z fotografického hlediska jsou tyto fotografie nepoužitelné. Kvůli tomuto důvodu se fotografování proti slunci nedoporučuje). Další příčina těchto vad je způsobena chybným nastavením fotoaparátu (tedy pokud nefotografujete na automat). Konkrétně nastavení clony a doby uzávěrky popřípadě citlivostí ISO. Jednoduše řečeno, pokud máme delší dobu uzávěrky než je pro danou scénu přirozené, tak na snímač fotoaparátu dopadne více světla, tím pádem máme přepálený snímek. Analogicky naopak u podpálených snímků. Pokud jste už nějakou takovou fotografii vyfotografovali, tak by se to dalo ještě trochu zachránit histogramem, o kterém se zmiňuji v článku využití histogramu.

ukazka_podpaly
ukazka_podpaly
Podpálený snímek
ukazka_prirozeny
ukazka_prirozeny
Přirozený snímek
ukazka_prepaly
ukazka_prepaly
Přepálený snímek

oddelovac

Jak se vyhnout této vadě

Nejjednodušeji, jak se této vadě vyhnout, je nastavit si fotoaparát na automat, i když i tako varianta není zrovna stoprocentní. Pro ty, co si chtějí s fotoaparátem pohrát, by si měli hodnoty nastavit sami. Nejčastěji se pro tyto případy nastavuje doba uzávěrky nebo-li doba, za kterou projde světlo na snímač fotoaparátu.

 • Delší doba uzávěrky - větší množství světla na snímač - přepaly
 • Kratší doba uzávěrky - menší množství světla na snímač - podpaly
 • S kompenzací expozice bychom měli začít ještě před tím, než zmáčkneme spoušť (kompenzační stupnici můžeme vidět pod obrázky výše). Tato stupnice je závislá na době uzávěrky a porovnává nastavení fotoaparátu s osvětlením aktuální scény.


  oddelovac

  Závěr

  Na závěr bych Vám mohl popřát, aby jste se této vadě co nejlépe vyhli a vzpomněli si na tento článek ještě před tím, než zmáčknete spoušť. Přeji mnoho nepřepálených snímků.

  Autor: Petr Hazdra20. 02. 2011
  oddelovac
  Hodnocení článku (oznámkujte jako ve škole):
  12345

  Tento článek ohodnotilo 2456 osob průměrnou známkou 2.63

  oddelovac

  Přidat komentář k článku:

  Otázka: 9 + 5 =

  Všechny položky jsou povinné

  oddelovac  Další články v sekci Tipy&Triky

  Základní rozdělení fotoaparátů

  01. 03. 2011

  obrazek_clanek

  Nevíte jaký druh fotoaparátu by se pro Vaše účely nejlépe hodil a jaký si máte koupit? V tomto článku se stručně dozvíme, jaké základní druhy fotoaparátu jsou, jakou mají konstrukci, ukážeme si výhody a nevýhody a porovnáme si je, aby jste při koupi nového fotoaparátu věděli, co od něj můžete zhruba očekávat.

  Hodnocení: 1643/2.79 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
  oddelovac
  Retuše a klonovací razítko

  13. 08. 2011

  obrazek_clanek

  Jak efektivně odstraňovat vady na fotografii? V tomto článku se to dozvíte! Retuše a klonovací razítko Vám pomůže se zbavit ošklivých vad na fotografii. Zjistíte také, jakých vad by jste se mohl dopustit a jak tyto vady konkrétně vypadají. Je tu i popis, jak s klonovacím razítkem pracovat a ukázka, jak vypadá retuše.

  Hodnocení: 1408/2.81 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
  oddelovac
  Elektronický zpožďovač zábleskové sady Slave flash pro fotoaparáty Sony

  15. 01. 2013

  obrazek_clanek

  V tomto celkem rozsáhlém článku si vysvětlíme a vyřešíme banální problém s levnou zábleskovou sadou, která správně nefunguje u fotoaparátů Sony. Přiblížíme si problém a postupně se ho budeme snažit vyřešit. Co všechno způsobuje nefunkčnost sady a jakým způsobem lze tento problém vyřešit se dočtete v tomto podrobném článku.

  Hodnocení: 2033/2.67 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
  oddelovac
  • Zpět do Tipy&Triky •

  Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další použití je možné pouze se svolením autora.

  | Domů | Galerie | Nabídky | Tipy & triky | Novinky | O autorovi | Kniha návštěv | www.petrhazdra.cz | Copyright © 2010 - 2022 | Photo © Hazdra Petr | WebDesign: Hazdra Petr