logo
oddelovac

Základní rozdělení fotoaparátů

Tři konstrukce

Dnešní digitální fotoaparáty dělíme do tří základních skupin. Pro začátečníky nebo rodinné účely (kompakty), pro pokročilé, kteří si chtějí pořídit profesionálnější fotografie (ultrazoomy) a pro profesionály, kteří fotografují umělecké fotografie (zrcadlovky). V tomto článku si tyto tři skupiny stručně popíšeme, řekneme si pro koho se tyto konstrukce hodí a ukážeme si jejich výhody a nevýhody .


oddelovac

Kompakty - DSC

Kompaktní fotoaparáty, jak už název napovídá, jsou takové fotoaparátky, které jsou velmi kompaktní, tedy malé a lehké. Díky těmto vlastnostem se bez problému vejde do kapsy a pomalu o něm ani nevíte. Velice se hodí na rodinné fotografování a tam, kde nepotřebujete vysokou kvalitu. Docela velikou nevýhodou je optika. Můj názor: sice máte kompakt s 12Mpx, ale díky malé a méně kvalitní optice a snímači takové vysoké rozlišení ani nevyužijete. Dnešní technologie postoupila tak dopředu, že i s touto vadou se částečně vyrovnala. Tento typ fotoaparátu se každopádně hodí pro nenáročně fotografování, kde jediné, co bude fotograf potřebovat je spoušť a pro ty, co se ztrácejí v náročných nastaveních. Některé kompakty už v dnešní době nemají hledáček, což si myslím, že je docela nevýhodou, když Vám na display svítí slunce. Pokud mají hledáček ve své výbavě, tak jejich zobrazování není zrovna stoprocentně přesné.

kompakt

Výhody

+ malý
+ lehký
+ levný
+ velmi mobilní
+ jednoduchý
+ "živý náhled" na displeji

Nevýhody

- optika
- nastavení
- nepřesné zobrazování v hledáčku (pokud má)
- display v hledáčku
- nevýměnné objektivy
- pomalé reakce

oddelovac

Ultrazoomy - EVF

Pro ty, co nechtějí ani jednoduchý, ani žádný složitý fotoaparát, máme ultrazoomy. Je to něco mezi kompaktem a zrcadlovkou. Hlavním znakem jsou nevyměnitelné objektivy a display v hledáčku. Mají rozumnou velikost a hmotnost, takže vcelku skladné a nikde příliš nepřekáží. Vhodné pro pořizování třeba rodinných fotografií trochu na lepší úrovni a pro ty, kteří si chtějí s fotoaparátem trošku pohrát a vyzkoušet jeho hranice.

ultrazoom

Výhody

+ středně velký
+ rozumné rozměry a hmotnost

Nevýhody

- nevýměnné objektivy
- display v hledáčku

oddelovac

Zrcadlovky - DSLR

Zrcadlovky patří mezi profesionální fotoaparáty, protože dominují velikou kvalitou fotografii, optikou a širokým nastavením. Tento typ tedy používají profesionální fotografové, kteří chtějí fotografovat velmi podařené snímky a popřípadě s nimi nějakým způsobem nakládat. Velikou výhodou je široký sortiment příslušenství, do kterého patří každopádně výměnné objektivy, ale i externí blesky, různé filtry, redukce a předsádky nebo třeba battery gripy (Nástavec s dvěma akumulátory, který se montuje na tělo fotoaparátu. Pro delší provozní životnost). Další příjemnou výhodou je reálný obraz v hledáčku, který můžeme vidět pomocí systému čoček. Takže žádný display, jen skutečný obraz. Naopak zásadní nevýhodou je špatná mobilita, tedy rozměrný a těžký, a hlavně cena samotného fotoaparátu, ale i příslušenství, která je poměrně vysoká.

zrcadlovka

Výhody

+ velká kvalita fotografií
+ rychlý
+ široké nastavení
+ velký rozsah příslušenství
+ v hledáčku reálný obraz
+ výměnné objektivy

Nevýhody

- drahý samotný fotoaparát
- drahé příslušenství
- velký
- poměrně těžký
- horší mobilita
- složitější nastavení

oddelovac

Závěr

Ukázali jsme si a stručně popsali tři základní rozdělení fotoaparátů a jejich výhody a nevýhody. Teď už jen zbývá, aby jste si o nich udělali vlastní obrázek a doufám, že se Vám tento článek hodí, pokud přemýšlíte nad koupi nového fotoaparátu.

Autor: Petr Hazdra01. 03. 2011
oddelovac
Hodnocení článku (oznámkujte jako ve škole):
12345

Tento článek ohodnotilo 1643 osob průměrnou známkou 2.79

oddelovac

Přidat komentář k článku:

Otázka: 5 + 1 =

Všechny položky jsou povinné

oddelovac

Olda Koubek05. 09. 2018 - 08:42
Zpráva:
Vypadá to jako velice kvalitní stránka
oddelovac
Mojmír Velký10. 04. 2018 - 08:51
Zpráva:
Děkuji za tuto stránku, byla velice užitečná.
oddelovac
Anonym ze SPŠE01. 02. 2017 - 14:28
Zpráva:
Dík... mám za to jedničku ;)
oddelovac
Annonym 17. 10. 2016 - 14:35
Zpráva:
díky :D potřebovala jsem to do skoly na projekt
oddelovac
Anonym05. 05. 2016 - 21:37
Zpráva:
dík potřeboval jsem to do školy
oddelovac


Další články v sekci Tipy&Triky

Retuše a klonovací razítko

13. 08. 2011

obrazek_clanek

Jak efektivně odstraňovat vady na fotografii? V tomto článku se to dozvíte! Retuše a klonovací razítko Vám pomůže se zbavit ošklivých vad na fotografii. Zjistíte také, jakých vad by jste se mohl dopustit a jak tyto vady konkrétně vypadají. Je tu i popis, jak s klonovacím razítkem pracovat a ukázka, jak vypadá retuše.

Hodnocení: 1408/2.81 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
oddelovac
Správný ořez fotografie

10. 05. 2011

obrazek_clanek

Správný ořez fotografie je další z důležitých prvků digitální úpravy fotografie. V tomto článku od nové autorky Lucie Tobolkové by jste se měli dozvědět, jak by měl správný ořez vypadat, jaké dělají lidé nejčastější chyby a máte tu i praktickou ukázku z programu pro úpravu fotek

Hodnocení: 1860/2.87 [osob/znamka]Autor: Lucie Tobolková
oddelovac
Využití zlatého řezu ve fotografii

11. 02. 2011

obrazek_clanek

Pokud chcete, aby Vaše fotografie byly úspěšné, je téměř Vaší nutností, aby jste používali zlatý řez. Tento kompoziční prvek působí na diváka přirozeným a estetickým dojmem. Takto by měla působit i Vaše fotografie. V tomto článku se dozvíte co to vlastně zlatý řez je a jak ho správně používat.

Hodnocení: 1954/2.85 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
oddelovac
• Zpět do Tipy&Triky •

Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další použití je možné pouze se svolením autora.

| Domů | Galerie | Nabídky | Tipy & triky | Novinky | O autorovi | Kniha návštěv | www.petrhazdra.cz | Copyright © 2010 - 2022 | Photo © Hazdra Petr | WebDesign: Hazdra Petr