logo
oddelovac

Využití histogramu

Co to je histogram

Histogram je součástí každé digitální fotografie. Hodně souvisí s vyvážením bíle a s citlivostí ISO. Histogram je graf, který pro každý jas od černé vlevo do bílé vpravo říká, jaká plocha fotky (kolik pixelů) ho má. Neboli říká, jaké je rozložení jasů v obraze. Histogram najdete v různých programech na úpravu fotografií, ale také přímo v některých fotoaparátech.

histogram
oddelovac

Vyvážený a nevyvážený histogram

"Bledé" fotografie nemá nikdo rád a proto tu máme histogram, který můžeme i vyvážit, aby fotografie bledá nebyla, ale naopak hezky barevná a kontrastní. Podle mě je histogram a jeho vyvážení nejdůležitější a nejzákladnější krok k přirozené úpravě fotografie. Já osobně, když upravuji fotografii, tak se prvně kouknu na histogram a podle toho zjistím jestli je potřeba histogram vyvážit nebo jestli je fotografie přepálená nebo podpálená a na základě těchto údajů rozmýšlím další úpravy a také, jestli je úprava opravdu nutná nebo zbytečná.

reka reka
reka_his
Nevyvážený histogram
reka_his
Vyvážený histogram

oddelovac

Vady histogramu

Pomocí histogramu snadno zjistíte jestli je fotografie podexponovaná (podpálená) nebo přeexponovaná (přepálená). O tomto tématu se dále zmiňuji v článku Přeexpozice a podexpozice nebo-li přepaly a podpaly. Jednoduše řečeno podpálená fotografie má i v histogramu převládající černou barvu a naopak u přepálené fotografie. Pro bližší pochopení tu mám na ukázku pár fotografií.

auto kuba
auto_his
Podexponovavná fotografie
kuba_his
Přeexponovavná fotografie

Tato vada se nedá odstranit tak, aby fotografie byla přirozená. Nejčastěji jsou tyto vady způsobeny buďto špatným nastavením fotoaparátu a nebo prudkým přechodem světlo-stín.


oddelovac

Závěr

Stručně jsme si vysvětlili co to je histogram, jeho funkce ve fotografii, jeho vady a také, jak můžeme histogram vyvážit, aby fotografie nebyla bledá. Tento prvek je jeden z nejdůležitějších při úpravě fotografie. Mně osobně už v mnoha případech pomohl.

Autor: Petr Hazdra17. 04. 2011
oddelovac
Hodnocení článku (oznámkujte jako ve škole):
12345

Tento článek ohodnotilo 1469 osob průměrnou známkou 2.76

oddelovac

Přidat komentář k článku:

Otázka: 11 + 7 =

Všechny položky jsou povinné

oddelovacDalší články v sekci Tipy&Triky

Jak vyfotit ohňostroj

28. 12. 2011

obrazek_clanek

V období novoročních ohňostrojů se nám může naskytnout světelná podívaná s barevnými květy na noční obloze a pokud ještě budete mít sily, tak můžete vzít foťák a nafotit pár velkolepých fotografií. Není to zas tak těžké, jak by se zdálo. V tomto článku se dozvíte jak na to a co je důležité pro co nejpůsobivější fotografie.

Hodnocení: 1334/2.75 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
oddelovac
Využití zlatého řezu ve fotografii

11. 02. 2011

obrazek_clanek

Pokud chcete, aby Vaše fotografie byly úspěšné, je téměř Vaší nutností, aby jste používali zlatý řez. Tento kompoziční prvek působí na diváka přirozeným a estetickým dojmem. Takto by měla působit i Vaše fotografie. V tomto článku se dozvíte co to vlastně zlatý řez je a jak ho správně používat.

Hodnocení: 1954/2.85 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
oddelovac
Přeexpozice a podexpozice nebo-li přepaly a podpaly

20. 02. 2011

obrazek_clanek

Tento článek je věnovaný dalšímu jednoduchému a přesto hodně důležitému expozičnímu prvku a tím jsou přepaly a podpaly fotografií. Dozvíte se, co tento prvek znamená, čím je způsoben a jak bychom se mohli těmto vadám alespoň částečně vyhnout.

Hodnocení: 2456/2.63 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
oddelovac
• Zpět do Tipy&Triky •

Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další použití je možné pouze se svolením autora.

| Domů | Galerie | Nabídky | Tipy & triky | Novinky | O autorovi | Kniha návštěv | www.petrhazdra.cz | Copyright © 2010 - 2022 | Photo © Hazdra Petr | WebDesign: Hazdra Petr