logo
oddelovac

Správný ořez fotografie

Co je to ořez

Ořez je důležitý proces proto, aby fotografie dobře zapůsobila na diváka.

Pokud děláme tzv. výřezy – přijdeme o část obrazové informace. Dělat bychom je neměli, pouze v nouzi. Může se stát, že fotograf pořídí nezajímavý, špatně vyfocený snímek a pak se z něho snaží udělat výřezem umělecké dílo. To je špatná varianta.

Výřezy dovedou v dnešní době i lepší fotoaparáty (funkce v menu, bývá označena crop), nedoporučuje se však používat. Akorát bychom mohli poškodit originální obrázek. Při výřezu bychom měli zachovat poměr stran. Moderní editory nám s tímto požadavkem pomohou. To ale neznamená, že si tento poměr nemůžeme měnit podle vlastních požadavků.


oddelovac

Ukázka v programu Zoner Photo Studio 11

Nástroj ořez uvedeme aktivní. ikona A nyní máme 2 možnosti:

 • Podržení a táhnutí levého tlačítka myši, a tím vybíráme oblast, kterou chceme oříznout, následně poté podle potřeby upravíme velikost
 • Některé programy nabízí další možnost. Aktivujeme nástroj ořez a nyní je nám automaticky nabídnuta tabulka, kde vyplníme výšku a šířku oříznutého obrázku nebo poměr stran.
 • ukazka_program
  Ukázka v programu Zoner Photo Studio 11

  orez_spatny
  Špatný ořez
  ores_dobry
  Správný ořez

  oddelovac

  Časté chyby

  Každému se někdy stane, že omylem udělá něco špatně (totéž se může stát i v tomto řemeslu) omylem vyřízneme něco, co jsme nechtěli – významově výrazný objekt. Často lidé nedbají na zlatý řez, který dá fotografii estetický nádech. O zlatém řezu jsme se už zmínili v článku Využití zlatého řezu ve fotografii. Člověk musí mít pro barevnost fotografie cit, protože jaký význam by měl oříznutý obrázek, který by ztrácel např. na barevnosti, odstínech, celkově by byl nezajímavý.


  oddelovac

  Závěr

  Vzpomněli jste si nyní, že Váš počítač obsahuje podobné typy fotografií? Není nutností je mazat, ale pokusit se fotografii vylepšit a to – oříznutím. Nikdy nic není ztraceno. Je to jednoduché, touto úpravou nelze nic zkazit. Postupujte podle našeho výstižného návodu.

  Autor: Lucie Tobolková10. 05. 2011
  oddelovac
  Hodnocení článku (oznámkujte jako ve škole):
  12345

  Tento článek ohodnotilo 1860 osob průměrnou známkou 2.87

  oddelovac

  Přidat komentář k článku:

  Otázka: 15 + 2 =

  Všechny položky jsou povinné

  oddelovac  Další články v sekci Tipy&Triky

  Přeexpozice a podexpozice nebo-li přepaly a podpaly

  20. 02. 2011

  obrazek_clanek

  Tento článek je věnovaný dalšímu jednoduchému a přesto hodně důležitému expozičnímu prvku a tím jsou přepaly a podpaly fotografií. Dozvíte se, co tento prvek znamená, čím je způsoben a jak bychom se mohli těmto vadám alespoň částečně vyhnout.

  Hodnocení: 2456/2.63 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
  oddelovac
  Elektronický zpožďovač zábleskové sady Slave flash pro fotoaparáty Sony

  15. 01. 2013

  obrazek_clanek

  V tomto celkem rozsáhlém článku si vysvětlíme a vyřešíme banální problém s levnou zábleskovou sadou, která správně nefunguje u fotoaparátů Sony. Přiblížíme si problém a postupně se ho budeme snažit vyřešit. Co všechno způsobuje nefunkčnost sady a jakým způsobem lze tento problém vyřešit se dočtete v tomto podrobném článku.

  Hodnocení: 2033/2.67 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
  oddelovac
  Základní rozdělení fotoaparátů

  01. 03. 2011

  obrazek_clanek

  Nevíte jaký druh fotoaparátu by se pro Vaše účely nejlépe hodil a jaký si máte koupit? V tomto článku se stručně dozvíme, jaké základní druhy fotoaparátu jsou, jakou mají konstrukci, ukážeme si výhody a nevýhody a porovnáme si je, aby jste při koupi nového fotoaparátu věděli, co od něj můžete zhruba očekávat.

  Hodnocení: 1643/2.79 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
  oddelovac
  • Zpět do Tipy&Triky •

  Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další použití je možné pouze se svolením autora.

  | Domů | Galerie | Nabídky | Tipy & triky | Novinky | O autorovi | Kniha návštěv | www.petrhazdra.cz | Copyright © 2010 - 2022 | Photo © Hazdra Petr | WebDesign: Hazdra Petr