logo
oddelovac

Retuše a klonovací razítko

Co to je klonovací razítko

Klonovací razítko ikona , jak už název napovídá, funguje jako klasické kancelářské razítko, akorát místo adresy Vaší firmy se klonuje obrazová informace. Jednoduché grafické editory tuto funkci nemají. Naopak složité editory tuto funkci zvládají i s předstihem inteligentního dokreslování. Jednoduše řečeno si vyberte část fotografie a pohybem myši přemisťujete zdrojový výběr na jiné místo. Výběr je většinou kruhový, kde si tento poloměr výběru můžeme měnit podle potřeby. Jako další si můžeme nastavit i hustotu, krytí, rozmazání okrajů atd. Tato funkce je výhradně určena pro retušování fotografie.


oddelovac

Co to je retuše

Dalo by se říct, že to je inteligentní dokreslování vad fotografie (např.: odstranění rušivých a přebytečných elementů nebo naopak úprava chybějících elementů). Vyretušovat by se dala třeba popraskaná omítka, elektrické dráty v pozadí fotografie, které tuto fotografii znatelně ruší, odstranění drobných vad na obličeji a spousta dalších vylepšení.


oddelovac

Jak můžeme prakticky pomocí klonovacího razítka retušovat

Jak už jsem zmínil, tak si nejprve vybereme zdrojovou část fotografie (tento výběr se většinou provádí stiskem klávesy Ctrl, u Zoner Photo Studio, nebo Alt, u PhotoShopu), poté kursor přemístíme na místo, kde chceme, abychom klonovali zdrojovou část fotografie a stisknutím a pohybem myši retušujeme vadu na fotografii.

ukazka_retuse

ukazka_retuse
Ukázka retuše
oddelovac

Čemu se vyvarovat

Jelikož retuše je převážně pro to, abychom fotografii vylepšili, tak bychom se samozřejmě měli vyvarovat tomu, abychom fotografii naopak nezhoršili. To znamená, abychom na fotografii nepřidali více rušivých elementů než bylo na originálu. Ostré hrany klonovacího razítka – viditelná změna ostrých hran nebo naopak příliš rozmazané hrany klonovacího razítka. U detailnější retuše bychom si měli dávat pozor na viditelné přetahy a nepřirozenou úpravu. Častá a dost viditelná chyba je opakovaní zdrojového výběru.

ukazka_chyby
Přehnaná ukázka chyb
oddelovac

Závěr

Retuše a klonovací razítko je užitečná a jednoduchá úprava Vašich fotografií. Vhodná jak pro malé a drobné úpravy, tak i pro velké změny. Doufám, že se Vám tento článek líbil a byl Vám užitečný.

Autor: Petr Hazdra13. 08. 2011
oddelovac
Hodnocení článku (oznámkujte jako ve škole):
12345

Tento článek ohodnotilo 1267 osob průměrnou známkou 2.83

oddelovac

Přidat komentář k článku:

Otázka: 14 + 6 =

Všechny položky jsou povinné

oddelovacDalší články v sekci Tipy&Triky

Základní rozdělení fotoaparátů

01. 03. 2011

obrazek_clanek

Nevíte jaký druh fotoaparátu by se pro Vaše účely nejlépe hodil a jaký si máte koupit? V tomto článku se stručně dozvíme, jaké základní druhy fotoaparátu jsou, jakou mají konstrukci, ukážeme si výhody a nevýhody a porovnáme si je, aby jste při koupi nového fotoaparátu věděli, co od něj můžete zhruba očekávat.

Hodnocení: 1453/2.83 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
oddelovac
Správný ořez fotografie

10. 05. 2011

obrazek_clanek

Správný ořez fotografie je další z důležitých prvků digitální úpravy fotografie. V tomto článku od nové autorky Lucie Tobolkové by jste se měli dozvědět, jak by měl správný ořez vypadat, jaké dělají lidé nejčastější chyby a máte tu i praktickou ukázku z programu pro úpravu fotek

Hodnocení: 1682/2.9 [osob/znamka]Autor: Lucie Tobolková
oddelovac
Jak vyfotit ohňostroj

28. 12. 2011

obrazek_clanek

V období novoročních ohňostrojů se nám může naskytnout světelná podívaná s barevnými květy na noční obloze a pokud ještě budete mít sily, tak můžete vzít foťák a nafotit pár velkolepých fotografií. Není to zas tak těžké, jak by se zdálo. V tomto článku se dozvíte jak na to a co je důležité pro co nejpůsobivější fotografie.

Hodnocení: 1172/2.79 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
oddelovac
• Zpět do Tipy&Triky •

Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další použití je možné pouze se svolením autora.

| Domů | Galerie | Nabídky | Tipy & triky | Novinky | O autorovi | Kniha návštěv | www.petrhazdra.cz | Copyright © 2010 - 2020 | Photo © Hazdra Petr | WebDesign: Hazdra Petr