logo
oddelovac

Retuše a klonovací razítko

Co to je klonovací razítko

Klonovací razítko ikona , jak už název napovídá, funguje jako klasické kancelářské razítko, akorát místo adresy Vaší firmy se klonuje obrazová informace. Jednoduché grafické editory tuto funkci nemají. Naopak složité editory tuto funkci zvládají i s předstihem inteligentního dokreslování. Jednoduše řečeno si vyberte část fotografie a pohybem myši přemisťujete zdrojový výběr na jiné místo. Výběr je většinou kruhový, kde si tento poloměr výběru můžeme měnit podle potřeby. Jako další si můžeme nastavit i hustotu, krytí, rozmazání okrajů atd. Tato funkce je výhradně určena pro retušování fotografie.


oddelovac

Co to je retuše

Dalo by se říct, že to je inteligentní dokreslování vad fotografie (např.: odstranění rušivých a přebytečných elementů nebo naopak úprava chybějících elementů). Vyretušovat by se dala třeba popraskaná omítka, elektrické dráty v pozadí fotografie, které tuto fotografii znatelně ruší, odstranění drobných vad na obličeji a spousta dalších vylepšení.


oddelovac

Jak můžeme prakticky pomocí klonovacího razítka retušovat

Jak už jsem zmínil, tak si nejprve vybereme zdrojovou část fotografie (tento výběr se většinou provádí stiskem klávesy Ctrl, u Zoner Photo Studio, nebo Alt, u PhotoShopu), poté kursor přemístíme na místo, kde chceme, abychom klonovali zdrojovou část fotografie a stisknutím a pohybem myši retušujeme vadu na fotografii.

ukazka_retuse

ukazka_retuse
Ukázka retuše
oddelovac

Čemu se vyvarovat

Jelikož retuše je převážně pro to, abychom fotografii vylepšili, tak bychom se samozřejmě měli vyvarovat tomu, abychom fotografii naopak nezhoršili. To znamená, abychom na fotografii nepřidali více rušivých elementů než bylo na originálu. Ostré hrany klonovacího razítka – viditelná změna ostrých hran nebo naopak příliš rozmazané hrany klonovacího razítka. U detailnější retuše bychom si měli dávat pozor na viditelné přetahy a nepřirozenou úpravu. Častá a dost viditelná chyba je opakovaní zdrojového výběru.

ukazka_chyby
Přehnaná ukázka chyb
oddelovac

Závěr

Retuše a klonovací razítko je užitečná a jednoduchá úprava Vašich fotografií. Vhodná jak pro malé a drobné úpravy, tak i pro velké změny. Doufám, že se Vám tento článek líbil a byl Vám užitečný.

Autor: Petr Hazdra13. 08. 2011
oddelovac
Hodnocení článku (oznámkujte jako ve škole):
12345

Tento článek ohodnotilo 1408 osob průměrnou známkou 2.81

oddelovac

Přidat komentář k článku:

Otázka: 10 + 19 =

Všechny položky jsou povinné

oddelovacDalší články v sekci Tipy&Triky

Využití histogramu

17. 04. 2011

obrazek_clanek

Histogram je součástí každé digitální fotografie. Hodně souvisí s vyvážením bíle a s citlivostí ISO. Vysvětlíme si co to je histogram, jeho funkce ve fotografii, jeho vady a také, jak můžeme histogram vyvážit, aby fotografie nebyla bledá.

Hodnocení: 1469/2.76 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
oddelovac
Využití zlatého řezu ve fotografii

11. 02. 2011

obrazek_clanek

Pokud chcete, aby Vaše fotografie byly úspěšné, je téměř Vaší nutností, aby jste používali zlatý řez. Tento kompoziční prvek působí na diváka přirozeným a estetickým dojmem. Takto by měla působit i Vaše fotografie. V tomto článku se dozvíte co to vlastně zlatý řez je a jak ho správně používat.

Hodnocení: 1954/2.85 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
oddelovac
Elektronický zpožďovač zábleskové sady Slave flash pro fotoaparáty Sony

15. 01. 2013

obrazek_clanek

V tomto celkem rozsáhlém článku si vysvětlíme a vyřešíme banální problém s levnou zábleskovou sadou, která správně nefunguje u fotoaparátů Sony. Přiblížíme si problém a postupně se ho budeme snažit vyřešit. Co všechno způsobuje nefunkčnost sady a jakým způsobem lze tento problém vyřešit se dočtete v tomto podrobném článku.

Hodnocení: 2033/2.67 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
oddelovac
• Zpět do Tipy&Triky •

Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další použití je možné pouze se svolením autora.

| Domů | Galerie | Nabídky | Tipy & triky | Novinky | O autorovi | Kniha návštěv | www.petrhazdra.cz | Copyright © 2010 - 2022 | Photo © Hazdra Petr | WebDesign: Hazdra Petr