logo
oddelovac

Jak vyfotit ohňostroj

V období novoročních ohňostrojů se nám může naskytnout světelná podívaná s barevnými květy na noční obloze, a pokud ještě budete mít sily, tak můžete vzít foťák a nafotit pár velkolepých fotografií. Není to zas tak těžké, jak by se mohlo zdát. Jen si potřebujeme vše předem promyslet a použít vhodnou techniku.


oddelovac

Co budeme potřebovat za výbavu

Nezbytnou součásti bude bezpochyby stativ. Nejlépe vysoký, abyste se nemuseli zbytečně krčit u malém stativu. Pokud máte malý stativ a možnost nějakého podstavce na místě, kde bude ohňostroj bez velkých problému vidět, tak i to by bylo možné. Majitelé zrcadlovek mohou mít focení pohodlnější s dálkovou spouští, ale to je spíše jen taková výhoda.


oddelovac

Jaké místo bude na focení nejvhodnější?

Nejdřív bychom si měli projít a promyslet místo odkud a z jakého úhlu bude nejlepší pohled na ohňostroj. Chceme najít takové místo, kde by nám nevadili žádné stromy, lidi a popřípadě i jiné zdroje světla, které by nás mohli rušit a všeobecně další rušivé elementy.


oddelovac

ohnostroj1 ohnostroj2

oddelovac

Jak nastavit fotoaparát?

Nastavení fotoaparátu bude samozřejmě jiné u klasických kompaktů a zrcadlovek. Ve výhodě jsou majitelé zrcadlovek díky širšímu nastavení fotoaparátu. Pokud máte kompaktní fotoaparát, který podporuje různé kompoziční režimy, tak bude asi nejvhodnější zvolit režim ohňostroj.

Fotoaparát si zaostříme na co nejdelší vzdálenost a poté nastavíme fotoaparát tak, aby nám při každém snímku znova neostřil (na tmavé obloze bychom neměli co ostřit a zbytečně by nás to zdržovalo), u zrcadlovek přepněme objektiv na manuální ostření.

Ohnisko si nastavíme na co nejmenší ohniskovou vzdálenost, takže úplně oddálíme. Přiblížení se nevyplácí, protože by nám mohl chybět kus ohňostroje. Fotografii si můžeme kdykoli oříznout (viz Správný ořez fotografie).

Jelikož budeme fotit z dálky a na minimální ohnisko, tak budeme potřebovat nastavit fotoaparát na maximální rozlišení a kvalitu, abychom měli detailní fotografie i při přiblížení a ořezu.

Co se týče citlivostí ISO, nastavíme ji na co nejmenší hodnotu, nikoli na auto. Vysoká citlivost by způsobila zbytečný šum na černé obloze. Nastavením nízké citlivosti si zaručíme minimální šum fotografie a čistou černou oblohu.

Konečně se dostáváme k době uzávěrky. S touto dobou se dá experimentovat, ale běžně se používají dlouhé časy. Protože většinou chceme zachytit celý průběh květu ohňostroje, volíme dobu uzávěrky v hodnotách vteřin, někdy i desítek vteřin pokud chceme zachytit více světelných efektů ohňostroje. Zrcadlovky mají i funkci BULB což je funkce, která je časově závislá na době držení spouště. Takže když držíme spoušť 3 minuty, tak doba uzávěrky je tím pádem stejně dlouhá a snímač v této době neustále snímá. K této funkci se právě hodí již zmiňovaná dálková spoušť, která je pro držení spouště pohodlnější.


oddelovac

Závěr

Takže pokud se neopijete dřív, než začne novoroční ohňostroj, tak seberte svůj fotoaparát se stativem a vyrazte za ním pořídit pár velkolepých snímků. Taková situace se většinou naskytne jednou za rok. Není to těžké a teď už víte jak na to. Na konec Vám můžu popřát, ať se podaří alespoň většina snímků.

Autor: Petr Hazdra28. 12. 2011
oddelovac
Hodnocení článku (oznámkujte jako ve škole):
12345

Tento článek ohodnotilo 1172 osob průměrnou známkou 2.79

oddelovac

Přidat komentář k článku:

Otázka: 7 + 14 =

Všechny položky jsou povinné

oddelovacDalší články v sekci Tipy&Triky

Přeexpozice a podexpozice nebo-li přepaly a podpaly

20. 02. 2011

obrazek_clanek

Tento článek je věnovaný dalšímu jednoduchému a přesto hodně důležitému expozičnímu prvku a tím jsou přepaly a podpaly fotografií. Dozvíte se, co tento prvek znamená, čím je způsoben a jak bychom se mohli těmto vadám alespoň částečně vyhnout.

Hodnocení: 2220/2.64 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
oddelovac
Správný ořez fotografie

10. 05. 2011

obrazek_clanek

Správný ořez fotografie je další z důležitých prvků digitální úpravy fotografie. V tomto článku od nové autorky Lucie Tobolkové by jste se měli dozvědět, jak by měl správný ořez vypadat, jaké dělají lidé nejčastější chyby a máte tu i praktickou ukázku z programu pro úpravu fotek

Hodnocení: 1682/2.9 [osob/znamka]Autor: Lucie Tobolková
oddelovac
Retuše a klonovací razítko

13. 08. 2011

obrazek_clanek

Jak efektivně odstraňovat vady na fotografii? V tomto článku se to dozvíte! Retuše a klonovací razítko Vám pomůže se zbavit ošklivých vad na fotografii. Zjistíte také, jakých vad by jste se mohl dopustit a jak tyto vady konkrétně vypadají. Je tu i popis, jak s klonovacím razítkem pracovat a ukázka, jak vypadá retuše.

Hodnocení: 1267/2.83 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
oddelovac
• Zpět do Tipy&Triky •

Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další použití je možné pouze se svolením autora.

| Domů | Galerie | Nabídky | Tipy & triky | Novinky | O autorovi | Kniha návštěv | www.petrhazdra.cz | Copyright © 2010 - 2020 | Photo © Hazdra Petr | WebDesign: Hazdra Petr