logo
oddelovac

Elektronický zpožďovač zábleskové sady Slave flash pro fotoaparáty Sony

Záblesková sada Slave flash

slave_flash

Nejprve si řekneme, co to je záblesková sada Slave Flash. Jde o levnou sadu studiových blesků pro domácí využití a do malého domácího ateliéru. Je to pro ty, kteří si nemohou dovolit pořídit drahé studiové blesky do velkých a profesionálních ateliérů, takže spíše pro méně náročné začátečníky, kteří se chtějí naučit pracovat se studiovými blesky a chtějí mít ve svém domácím ateliéru nějaký ten zdroj světla navíc.

Výhodou této sady je samozřejmě to, že je levná. Proto by neměl nikdo očekávat nějaké manuální nastavování výkonu a další vymoženosti. Za tuto levnou cenu ale pořídíte dva velké stojany (max. výška 2m), dvě zábleskové jednotky (hlavní-master a vedlejší-slave), spolu s nimi i patice na napájení, kabel PC Sync pro přímé odpalování světel (konektor není součástí všech fotoaparátů) a dva difuzní deštníky o průměru 83cm pro měkčí světlo a stíny. Za těch pár korun toho získáte celkem dost. Další výhodou je senzor, který reaguje na prudký přechod světla, tedy samotný záblesk. Díky tomu zábleskovou sadu můžete odpálit interním nebo externím bleskem z fotoaparátu bez použití kabelů.

Naopak velkou nevýhodou je, jak jsem již zmínil, že nemají žádné manuální nastavení. Jediné, co můžeme očekávat je jen tlačítko pro testovací záblesk na hlavní zábleskové jednotce. Výhodou je sice optický senzor na odpalování, ale ten ovšem správně nefunguje u fotoaparátu Sony A200 (nevím jak u jiných zrcadlovek od Sony). Tomuto problému jsem věnoval celý tento článek.

Recenzi na tuto sadu najdete na www.fototipy.cz

oddelovac

Problém se Sony

Levná záblesková sada je dobrým zdrojem světla navíc do Vašeho domácího ateliéru, bohužel ale správně nefunguje u fotoaparátu Sony A200 (nevím jak u jiných zrcadlovek od Sony). Problém je v tom, že fotoaparát začne snímat až po vykonání záblesku ze sady, kterou odstartuje předzáblesk fotoaparátu. Tento předzáblesk vytváří interní i externí blesk, který nepodporuje manuální nastavení a je nastavován fotoaparátem. Pokud máte externí blesk s manuálním nastavením, tak by se Vám měl tento problém vyhnout.

oddelovac

Různá řešení

Jak již víme, tak tento problém vytváří předzáblesk fotoaparátu. Tuto funkci jsem nikde v nastavení nemohl vypnout. Nefunguje ani tlačítko AEL, které by mělo uzamknout expozici a odpálit předzáblesk. Takže vyřešit problém ze strany fotoaparátu se mi po několika pokusech nepodařilo. Je překvapivé, že fotoaparáty takové kvality jako je Sony, se nevypořádají s tak jednoduchou věcí, jako je vypnuti předzáblesku. Dalším řešením, které napadne každého, je koupit si externí blesk s funkcí manuálního nastavení. Takový blesk by vyšel na několik tisíc a přijde mi nelogické si za takovou cenu kupovat blesk, který by odpaloval tuto levnou zábleskovou sadu. Samozřejmě by někteří lidé na tuto variantu mohli přistoupit, pokud se nacházejí v situaci, kdy plánují koupit nový externí a lepší blesk nebo nevědí co s penězi, ale v tom případě by si nekupovali tak levnou zábleskovou sadu. Já ale hledal ještě mnohem levnější variantu. Zbylo mi tedy vyřešit tento problém za strany blesků a to jediným způsobem. Vytvořit elektroniku tak, aby sada zablýskla o něco později, než zaregistruje první předzáblesk z fotoaparátu. Tato varianta ale potřebuje vědomosti na určité úrovni, aby fungovala tak, jak má. Opět i v této variantě bylo vystřídáno několik pokusů. Většinou neúspěšných. Od jednoduchých součástek přímo v zábleskové jednotce, až po méně pohodlnou, ale funkční elektroniku v samostatné krabičce s vlastním napájením a optickým čidlem.

oddelovac

Obecné vysvětlení jediného řešení

A teď trocha elektroniky a velké teorie. Máme tedy před sebou jediné řešení. Potřebujeme vymyslet a vytvořit elektroniku, která zaregistruje první záblesk z fotoaparátu (předzáblesk), vytvoří zpoždění a pak teprve vyšle signál na výbojku zábleskové jednotky. Veliký problém je ten, že toto zpoždění je velmi krátké (méně než půl vteřiny). Takže vše funguje v krátkých časech, což způsobuje velice citlivé nastavení. Zvolil jsem cestu s využitím logických hradel konkrétně z NANDů (negovaný logický součin) a NOTů (negací). Fyzicky se tyto hradla nachází v integrovaných obvodech. Součástí je i vlastní optické čidlo, tím pádem je potřeba odpojit stávající čidlo v jednotce.

Obvod má svůj vlastní napájecí zdroj, protože záblesková jednotka je napájena přímo 230V ze sítě a elektronika potřebuje 12V stejnosměrných. Takže součástí obvodu je i zdrojová část.

hotove1 hotove2
hotove3
Záblesková jednotka s hotovou elektronikou v krabičce

oddelovac

Schéma a potřebné součástky

Schéma dole je rozděleno na část zdrojovou a na část samotného logického obvodu.

Zdrojová část se skládá z transformátoru pro 0,35VA a s výstupem 1x12V, diodového můstku pro usměrnění ve společném pouzdře, elektrolytického kondenzátoru na 35V pro filtraci, a stabilizátoru 78L15 s kondenzátory. Hodnoty jsou napsány ve schématu a v seznamu součástek. Úkolem této části je vytvořit ze střídavého napětí 230V takové napětí, které lze použit pro napájení logického obvodu, tedy 12V stejnosměrného napětí.

Logický obvod je tedy napájen výstupním napětím ze zdroje a všechny tyto součástky jsou přizpůsobeny tomuto napětí. Charakteristickým rysem obvodu jsou logická hradla, konkrétně negovaný logický součin (NAND – hradlo s &) a negace (NOT – hradlo s 1). Vstupní signál z fototranzistoru T2 (světlo z předzáblesku fotoaparátu) jde nejprve do obvodu, který signál upraví v tom smyslu, že ho vyčistí a ošetří proti jiným rušivým signálům. Na výstupu úpravy signálu je tedy čistý logický impulz. Tento impulz pokračuje do časovače, který ho zpozdí o určitý čas. Tento čas se dá ještě jemně ladit pomocí trimru R7. Nakonec po ukončení zpoždění následující obvod vytvoří výstupní impulz, který spíná pomocí tranzistoru T1 relé Re1 a jeho kontakt odpálí výbojku v zábleskové jednotce. Funkčnost výstupního sepnutí signalizuje LED D5.

Při vývoji takového i jakéhokoliv jiného obvodu doporučuji používat nepájivé kontaktní pole.

schema
Schéma zdrojové části a logického obvodu s průběhem signálu

Seznam součástek

 • TR............................Transformátor 230V/1x12V 0,35V
 • D1 - D4....................Diodový můstek B380C1000DIL
 • D5............................LED červená
 • C1............................Elektrolytický kondenzátor 100uf/35V
 • C2, C3, C4, C6.........Keramický kondenzátor 100nF
 • C5............................Fóliový kondenzátor radiální 1uF (nebo svitkový kondenzátor 1uF)
 • R1............................Rezistor 120K
 • R2............................Rezistor 39K
 • R3............................Rezistor 82K
 • R4............................Rezistor 910K
 • R5............................Rezistor 22K
 • R6............................Rezistor 39K
 • R7............................Trimr 100K
 • T1............................Tranzistor NPN 546B
 • T2............................Fototranzistor BPX81
 • Re1...........................Relé OMRON G5V-1 na 12V
 • IO1...........................Stabilizátor napětí 78L15
 • NAND (hradla s &)..V integrovaném obvodu 4011
 • NOT (hradla s 1)......V integrovaném obvodu 4069
soucastky
Potřebné součástky

oddelovac

DPS – Deska plošného spoje

Nyní máme před sebou funkční elektronický obvod, který je bohužel „nabastlený“ na nepájivém kontaktním poli. V takovémto stavu ho samozřejmě na zábleskovou jednotku nezamontujeme, takže je před námi úkol vytvořit desku plošného spoje, na kterou přiletujeme naše součástky. Nejprve potřebujeme vymyslet propojení vodivými cestami mezi součástkami v závislosti na jejich umístění a vzdálenostmi mezi kontakty jednotlivých součástek. Tento problém se dá řešit mnoha způsoby. Od tužky a papíru, přes předpřipravené desky, až po programy tomu určené. Já jsem zvolil cestu nejefektivnější a nejnáročnější na výrobu a použil program Sprint Layout. Taková práce zabere dost času a ještě více, pokud máte omezený prostor a hodně součástek. Po několika hodinách máme tedy hotový návrh desky plošného spoje. Máme dvě možnosti. Buďto pošleme tento návrh specializované firmě, která se zabývá leptáním plošných spojů, a zaplatíme si jejich služby, nebo jako zkušení elektrikáři s velkou výbavou můžeme tuto práci ponechat vlastním zkušenostem s leptáním těchto plošných spojů v domácích prostorách. Druhá varianta má svou velkou výhodu, a tou je rychlost. Pokud takovou činnost doma neděláte poprvé, tak vám vyleptání jedné takové desky zabere zhruba 20minut včetně přípravy a následného uložení všech chemikálií a UV lampy. Poté je potřeba odstřihnout přebytečné a nevyužité části vyleptané desky a následně vyvrtat tenkým vrtáčkem díry pro kontakty součástek. I tuto práci za Vás udělají ve specializované firmě. Samozřejmě za příplatek. Co ale nikoho nemine, je osazení našich součástek do vytvořené desky plošného spoje. K této činnosti budete potřebovat transformátorovou nebo mikro páječku, cínovou pájku a kalafunu nebo jiné tavidlo. Letování plošných spojů není žádná věda, ale pro ty, co to ještě nikdy nezkoušeli, doporučuji přečíst nějaký ten článek o správném letování na internetu. Dbejte na správnou polarizaci některých součástek! U elektroniky pro hlavní jednotku je potřeba odstranit odpor u kontaktu relé R6 a nahradit ho spojem!

Po osazení všech součástek doporučuji obvod vyzkoušet na zábleskové jednotce. Je tedy potřeba VYBITOU zábleskovou jednotku rozebrat až k elektronice uvnitř. Pro lepší přístup je dobré odšroubovat a odpojit vnitřní kryt s výbojkou. Dbejte na to, aby se výbojka nezničila! Odpojíme stávající optické čidlo v jednotce (černá součástka přivedena na kryt výbojky; jediná, která nesvítí). Propojte izolovanými dráty (ne však na koncích) svorku u transformátoru na naší elektronice s kontaktem přívodních drátů v zábleskové jednotce (bílý a modrý drát – vedou z šroubovací přívodní patice). Jelikož vnitřní elektronika zábleskových jednotek je odlišná, tak i naší druhou svorku připojíme u každé odlišně. V hlavní zábleskové jednotce to bude na kontakty svorky, na které je zapojeno tlačítko pro testovací záblesk. U vedlejší jednotky je propojení v kontaktech bývalého optického čidla.

Po zapojení nastává čas maximální opatrnosti! Dávejte pozor, kam strkáte ruce! Dejte přívodní kabel z jednotky do zásuvky a vypínačem jednotku zapněte. Pokud zatím vše funguje jak má a jednotka signalizuje její nabití, je zatím vše v pořádku. Vezmeme si svůj fotoaparát a vyfotíme proti jednotce. Jednotka by měla blesknout. Ted ovšem záleží, v jaké fázi záblesku jste fotoaparátem snímali. Pro odladění nejsilnějšího záblesku slouží na naší elektronice malý trimr, kterým si nastavíme právě ten nejsilnější záblesk. Pokud vše funguje jak má, máme vyhráno. Odpojíme jednotku ze zásuvky a vybijeme jí bleskem. V takovémto stavu musíme jednotku i s elektronikou zkompletovat do finální podoby. Kontaktní stranu desky plošného spoje poté omyjeme lihem a následně nalakujeme lakem pro tyto účely.

DPS DPS_soucastky
DPS ze strany součástek DPS se součástkami (zelená), popisy a propojkami (červená)

sletovana_DPS
Osazená deska plošného spoje hlavní záblesková jednotky

pripojeni_HZJ_1 pripojeni_HZJ_2
Připojení propojovacích drátů na hlavní zábleskové jednotce

pripojeni_VZJ
Připojení propojovacích drátů na vedlejší zábleskové jednotce

oddelovac

Konstrukce

Nyní je potřeba vyřešit konstrukci krabičky naší elektroniky, její připevnění na jednotku a správně zapojit a izolovat propojovací dráty. Použil jsem krabičku U-KM26N, která má rozměry 23x55x89mm [VxŠxH]. Výhoda této krabičky je, že k rozdělání víka stáčí rozšroubovat jediný šroubek. I když konstrukce je navržena tak, že víko je orientováno jako spodní část krabičky, tak jsem to využil jako vrchní část pro lepší oddělání víka z důvodu případné opravy elektroniky uvnitř. Ze strany krabičky potřebujeme vyměřit a poté vyvrtat díry tak, abychom mohli propojovací dráty prostrčit a zapojit do svorek elektroniky. Ve víku vyvrtáme dvě díry. Jednu menší pro optické čidlo a druhou vetší, kterou vyměříme naproti trimru, abychom mohli zvenčí prostrčit malý šroubovák pro jemné ladění síly záblesku. Když už budeme v tom vrtání, nesmíme zapomenout vyvrtat ještě jednu díru do zábleskové jednotky, kterou povedeme propojovací dráty. Pomocí tavné pistole přiděláme optické čidlo k dírce jemu určené. Dále dráty propojíme elektroniku a jednotku. Doporučuji si dráty nějak označit z obou stran, abychom věděli, jestli to je přívodní nebo výstupní drát. Záměna by způsobila zničení elektroniky! Na propojovací dráty navlíkneme nejlépe smršťovací bužírku, která se vlivem tepla smrští maximálně o polovinu svého průměru. Zbývá nám přidělat krabičku s elektronikou na zábleskovou jednotku. Každý může tento problém řešit svým vlastním způsobem. Já využil tenký centimetrový molitan a pěnovou oboustrannou lepicí pásku.

krabicka_pred krabicka_po
Krabička před vrtáním otvorů Krabička po vrtání otvorů

rozebrana_jednotka
Rozebraná záblesková jednotka

oddelovac

Náklady

Určitě každého zajímá, na kolik ho taková věc přijde. Samozřejmě je cena různá, pokud už doma máte nějaké součástky schované a zrovna to jsou ty, které by se mohli použít pro tuto elektroniku. Ale dejme tomu, že doma nic takového nemáte a vše si musíte obstarat sami. Mluvím samozřejmě o součástkách a krabičce, ne však o tom, že si musíte pořídit páječku, cín, vrtačku, lampičku a stůl s židlí. Spočítal jsem to a vyšla mi cena na jednu zábleskovou jednotku kolem 300Kč bez služeb specializovaných firem pro leptání plošných spojů. S nimi by to celkem bylo kolem 400Kč + pošta.

oddelovac

Závěr

V tomto celkem rozsáhlém článku jsme si vysvětlili a vyřešili banální problém s levnou zábleskovou sadou, která správně nefunguje u fotoaparátů Sony. Popsali jsme si levnou a pracnou variantu, se kterou lze tento problém vyřešit. Věřím, že tento článek najde své čtenáře, i když to není celé jen o fotografování, ale trochu i o elektronice a její teorie. Kutilské povahy, které mají stejný problém, si mohou tuto elektroniku vytvořit doma vlastníma rukama. Pro ty, kteří se necítí nebo se nechtějí pouštět do takových projektů, nabízím možnost výroby na zakázku u mě. Nebojte se mě kontaktovat a domluvíme se. Kontakt naleznete v sekci o autorovi.

Autor: Petr Hazdra15. 01. 2013
oddelovac
Hodnocení článku (oznámkujte jako ve škole):
12345

Tento článek ohodnotilo 2033 osob průměrnou známkou 2.67

oddelovac

Přidat komentář k článku:

Otázka: 11 + 10 =

Všechny položky jsou povinné

oddelovac

detox22. 02. 2015 - 01:58
Zpráva:
vo vasom rieseni je potrebne skusanim zistit aky cas spozdenia je ten pravy, v predoslom komente je to ozaj spustene synchronne na druhy zablesk
oddelovac
detox22. 02. 2015 - 01:56
Zpráva:
tuto je zaujimave riesenie, podla mna jednoduchsie ako sa zbavit preflashu http://www.sindlar.com/photo/flash_trigger/zm/schema.jpg
oddelovac
detox21. 02. 2015 - 20:01
Zpráva:
nestacilo na spozdenie toho pulzu pouzit jednoduche zapojenie casovaca s NE 555?
oddelovac


Další články v sekci Tipy&Triky

Přeexpozice a podexpozice nebo-li přepaly a podpaly

20. 02. 2011

obrazek_clanek

Tento článek je věnovaný dalšímu jednoduchému a přesto hodně důležitému expozičnímu prvku a tím jsou přepaly a podpaly fotografií. Dozvíte se, co tento prvek znamená, čím je způsoben a jak bychom se mohli těmto vadám alespoň částečně vyhnout.

Hodnocení: 2456/2.63 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
oddelovac
Správný ořez fotografie

10. 05. 2011

obrazek_clanek

Správný ořez fotografie je další z důležitých prvků digitální úpravy fotografie. V tomto článku od nové autorky Lucie Tobolkové by jste se měli dozvědět, jak by měl správný ořez vypadat, jaké dělají lidé nejčastější chyby a máte tu i praktickou ukázku z programu pro úpravu fotek

Hodnocení: 1860/2.87 [osob/znamka]Autor: Lucie Tobolková
oddelovac
Retuše a klonovací razítko

13. 08. 2011

obrazek_clanek

Jak efektivně odstraňovat vady na fotografii? V tomto článku se to dozvíte! Retuše a klonovací razítko Vám pomůže se zbavit ošklivých vad na fotografii. Zjistíte také, jakých vad by jste se mohl dopustit a jak tyto vady konkrétně vypadají. Je tu i popis, jak s klonovacím razítkem pracovat a ukázka, jak vypadá retuše.

Hodnocení: 1408/2.81 [osob/znamka]Autor: Petr Hazdra
oddelovac
• Zpět do Tipy&Triky •

Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další použití je možné pouze se svolením autora.

| Domů | Galerie | Nabídky | Tipy & triky | Novinky | O autorovi | Kniha návštěv | www.petrhazdra.cz | Copyright © 2010 - 2022 | Photo © Hazdra Petr | WebDesign: Hazdra Petr